مزایای خوردن برنج در دوران بارداری :

۱- برنج ، منبع فوری تامین انرژی است:

برنج حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که فورا انرژی بدن را تامین می کند. بنابراین، برنج به عنوان یک سوخت عمل می کند تا زمانی که شما در انتظار آن هستید انرژی و سوخت بدن را فراهم کند .

۲ – استحکام استخوان:

برنج یک منبع غنی از ویتامین ها است، ویتامین D، ریبوفلاوین و تیامین. همچنین برنج حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و فیبر است. بنابراین خوردن برنج در دوران بارداری باعث می شود که استخوان و دندان قوی داشته باشید.

۳ – جلوگیری از یبوست:

برنج حاوی مقدار زیادی نشاسته مقاوم است که روی روده تاثیر می گذارد و باعث رشد باکتری های مفید برای حرکات نرمال روده در دوران بارداری می شود. بنابراین، انتظار داریم از مواردی نظیر یبوست و خونریزی جلوگیری شود.

خواص و عوارض خوردن برنج در دوران بارداری

۴- کمک به حفظ فشار خون:

مقدار سدیم در برنج کم است لذا کمک می کند فشار خون در دوران بارداری بالا نرود. بنابراین مصرف یک مقدار مناسب برنج، برای تنظیم فشار خون میتواند مفید باشد.

۵ – مصرف برنج در دوران بارداری ، از خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تناسلی ادراری جلوگیری می کند:

عفونت های ادراری ممکن است به شما و کودک شما آسیب برساند. برنج یک دیورتیک ( اردار آور ) طبیعی است که به جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تناسلی در مادران کمک می کند. خوردن برنج در دوران بارداری برای شما و کودک شما را مفید است .

۶ – رشد مغز را تحریک و بهبود می بخشد:

برنج قهوه ای حاوی مواد مغذی انتقال دهنده عصبی است. خوردن برنج در دوران بارداری باعث رشد مغز می شود و عملکرد شناختی نوزاد شما را بهبود می بخشد.

۷ – افزایش ایمنی:

برنج حاوی آنتی اکسیدان ها است که برای مادران سودمند است. آنتی اکسیدان ها باعث تقویت ایمنی شما و جلوگیری از عفونت می شوند .

۸ – میزان قند خون را تنظیم می کند:

برنج قهوه ای حاوی مقدار زیادی از فیبر های نامحلول است و محتوای گلیسمی کم دارد. بنابراین برنج قهوه ای میزان قند خون شما را تنظیم می کند. خوردن برنج قهوه ای در دوران بارداری نیز کمک می کند تا دیابت بارداری را کاهش دهد.

۹ – مشکلات کلسترول را از بین می برد:

برنج یک غذای بدون کلسترول است. بنابراین وجود برنج در رژیم غذایی در دوران بارداری کمک می کند تا تعادل کلسترول شما حفظ شود .

۱۰ – اثرات جانبی خوردن برنج هنگام باردار:

علیرغم مزایای متعدد خوردن برنج در دوران بارداری ، خطراتی وجود دارد که همراه با آنها می آید. در اینجا برخی از این خطرات را فهرست می کنیم:
• مصرف بیش از حد برنج در دوران بارداری به وزن فعلی شما افزوده می شود و شما چاق می شوید.
• برنج سفید دارای شاخص گلیسمی بالاتر (GI) نسبت به برنج قهوه ای است. برنج سفید می تواند میزان قند خون شما را افزایش دهد و از دیابت حاملگی رنج ببرد .
• تحقیقات نشان می دهد که برنج حاوی مقدار قابل توجهی از آرسنیک است که اگر بیش از حد برنج مصرف کنید ، ممکن است منجر به مرگ زودرس یا تولد نوزاد نارس شود،. بنابراین در هنگام بارداری از خوردن بیش از حد برنج اجتناب کنید .

نکته مهم :
برای فهمیدن مقدار مناسب برنج برای خوردن با پزشک خود مشورت کنید. گاهی زنان باردار تمایل به خوردن برنج خام دارند برنج نپخته ،ممکن است حاوی آفت کش ها و مواد شیمیایی باشد که برای شما و نوزاد خطرناک است.